AWARDS & PRIZES

CERTIFICATES OF ACHIEVEMENT

The following will receive a certificate of outstanding achievement. Most of the awards below are associated to prizes (cash, Services, Products) provided by BFF’s sponsors.

Best Actor (MALE): No Prizes

Best Actor (FEMALE):
No Prizes

Original Score: 

– PRIZE: SOBRE VISTA RESORT / CASH

Best Style:
– PRIZE: CASE OF PAPAPIETRO PERRY WINE / PRODUCT

Best Editing Award: 
– PRIZE: SOBRE VISTA RESORT / CASH
– PRIZE: FINAL DRAFT SCREENWRITING SOFTWARE / PRODUCT

Best Cinematography Award:
– PRIZE: SOBRE VISTA RESORT / CASH
– PRIZE: FINAL DRAFT SCREENWRITING SOFTWARE / PRODUCT

Best Screenplay Award:
– PRIZE: SOBRE VISTA RESORT / CASH
– PRIZE: FINAL DRAFT SCREENWRITING SOFTWARE / PRODUCT

Best Producer Award:
– PRIZE: SOBRE VISTA RESORT / CASH
– PRIZE: FINAL DRAFT SCREENWRITING SOFTWARE / PRODUCT
– PRIZE: MEDIA SERVICES SOFTWARE: THE SHOWBIZ SOFTWARE SUITE / PRODUCT

Best New Director Award:
– PRIZES: $8,000 CREDIT TOWARDS A COLORIST AND FACILITY AT BLUE TABLE POST / SERVICE
– PRIZE: SOBRE VISTA RESORT / CASH
– PRIZE: FINAL DRAFT SCREENWRITING SOFTWARE / PRODUCT

Best Brooklyn Project
– PRIZE: SOBRE VISTA RESORT / CASH
– PRIZE: FINAL DRAFT SCREENWRITING SOFTWARE / PRODUCT

AUDIENCE AWARDS (NO PRIZES)

Audience Award in the Animation Category
Audience Award in the Experimental Film Category
Audience Award in the Short Documentary Category
Audience Award in the Short Narrative Category
Audience Award in the Documentary Category
Audience Award in the Feature Length Narrative Category
Audience Award in the 17th KidsFilmFest


SPIRIT AWARDS –
(NO PRIZES)
BFF BOARD OF DIRECTORS’s FAVORITE FILMS 

Spirit Award in the Animation Category
Spirit Award in the Experimental Category
Spirit Award in the Short Doc Category
Spirit Award in the Narrative Short Category
Spirit Award in the Documentary Feature  Category
Spirit Award in the Feature Narrative Category

BEST IN CATEGORY

Best Animation
– PRIZE: SOBRE VISTA RESORT – CASH
– PRIZE: FINAL DRAFT SCREENWRITING SOFTWARE / PRODUCT

Best Experimental
– PRIZE: SOBRE VISTA RESORT / CASH
– PRIZE: FINAL DRAFT SCREENWRITING SOFTWARE / PRODUCT
– PRIZE: MEDIA SERVICES SOFTWARE: THE SHOWBIZ SOFTWARE SUITE / PRODUCT

Best Short Documentary
– PRIZE: SOBRE VISTA RESORT / CASH
– PRIZE: $3,000 CREDIT TOWARDS POST-PRODUCTION EQUIPMENT RENTAL AT MPE / SERVICE
– PRIZE: CREDIT TOWARDS A LENTINI COMMUNICATIONS RENTAL / SERVICE
– PRIZE: FINAL DRAFT SOFTWARE / PRODUCT

 Best Narrative Short
– PRIZE: XENO LIGHTS / $5,000 CREDIT TOWARDS A LIGHT PACKAGE RENTAL / SERVICE
– PRIZE: FINAL DRAFT SCREENWRITING SOFTWARE / PRODUCT
– PRIZE: MEDIA SERVICES SOFTWARE: THE SHOWBIZ SOFTWARE SUITE / PRODUCT

 Best Documentary Feature 
– PRIZE: ABEL CINETECH / $5,000 CREDIT TOWARDS A PANASONIC HD CAMERA RENTAL PACKAGE / SERVICE
– PRIZE: FINAL DRAFT SCREENWRITING SOFTWARE / PRODUCT
– PRIZE: MEDIA SERVICES SOFTWARE: THE SHOWBIZ SOFTWARE SUITE / PRODUCT

 Best Feature Narrative 
– PRIZE: BE ELECTRIC / $15,000 CREDIT TOWARDS A STUDIO RENTAL / SERVICE
– PRIZE: FINAL DRAFT SCREENWRITING SOFTWARE / PRODUCT
– PRIZE: MEDIA SERVICES SOFTWARE: THE SHOWBIZ SOFTWARE SUITE / PRODUCT

Grand Chameleon Award
– PRIZE: SOBRE VISTA RESORT / CASH
– PRIZE: CHAMELEON STATUETTE / TROPHY


AWARD DECIDERS

Three groups select the winners among the 140 participating filmmakers.
1) Panels of External Judges – select the best in each of the 6 categories in competition.
2) The Festival (Board of Directors) selects the Spirit Award in each category (six in total)
3) BFF Audience – selects the winners among the six BFF categories plus KidsFilmFest. (seven in total)


AWARDING SCHEDULE

For this year’s festival, we have decided to also re-invent the award ceremony and its dispensing schedule. Essentially, we divided all the film awards in two groups. Most awards fall into Group 1 which includes all the Awards chosen by the various panels of external judges and the Spirit Awards chosen by the festival’s Board of Directors. Basically, Group 1 includes 23 Awards in total. These Awards with their relative prizes will be announced at different times throughout the day on Saturday, June 12. Group 2 includes all the seven Audience Awards (one for each BFF’s category (6) plus the one for KidsFilmFest). Audience voting will stop at noon (EST) on June 13. The seven Audience Awards will be announced by 2:00pm (EST) on June 13.


GRAND CHAMELEON AWARD

This Award is intended to reward the film that best represents the current BFF Edition’s Theme
Besides the prizes associated with this award, the diector of the winning film project will also receive BFF’s Chameleon Statuette
Eligibility: All the films in the competition are eligible for this award regardless of their length, category, or format
Jury: This award is assigned by the Board of Directors of the Festival and chosen among the winners of “Best in Category”


BEST IN CATEGORY AWARD

Assigned to the best film in each category
Eligibility: Feature Narrative, Feature Documentary, Short Narrative, Short Documentary, Animation, and Experimental films in competition (all categories are eligible)
Jury: Assigned by the panels of Judge


BEST NEW DIRECTOR

Assigned to the best upcoming director 
Eligibility: All filmmakers in competition are eligible
Jury: Assigned by the panels of Judges.


BEST BROOKLYN PROJECT

Assigned to the best project by a Brooklyn director or shot in Brooklyn
Eligibility: All Brooklyn filmmakers and all films shot in Brooklyn are eligible
Jury: Assigned by the Board of Directors of the Festival.


SPIRIT AWARD

Films in which the festival recognizes its own spirit
Spirit Awards are assigned in each category
Eligibility: All films in competition are eligible
Jury: Spirit Awards are assigned by the Board of Directors of the Festival.


CERTIFICATE OF ACHIEVEMENT

Certificates are assigned for outstanding achievement in the following categories: Production, Screenwriting, Cinematography, Editing, Style, Original Score, Acting (female), Acting (male).
Eligibility: All films in competition are eligible
Jury: Certificates of Award are assigned by external panels of Judges


AUDIENCE AWARD

Audience Awards are assigned in each category as follows: Feature Narrative, Documentary Feature, Short Narrative, Short Doc, Animation, and Experimental.
This year, there will be an additional Audience Award selected among the films playing in the KidsFilmFest program.
Eligibility: All films in competition are eligible.
Jury: Festival Audience.


Opening Night Red Carpet Competition:
FIRST PLACE: Shayna Strype | Silver Bracelet by Noble Jewelry [NJ]
SECOND PLACE: Kringle Time | Leather Collier by NJ
THIRD PLACE: Alexandre Desane | Leather Necklace by NJ